Knižní tipy

David Ebershoff - Dánská dívka

04.10.2018 12:34

     Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc: malířce Gretě nepřišla modelka, a tak prosí svého manžela, aby si oblékl ženské šaty a postál modelem, aby mohla dokončit obraz. Strhující vyprávění o neobvyklé lásce, svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. Skutečný příběh prvního muže, který ve 20. letech 20. století podstoupil operativní změnu pohlaví.

     Film z roku 2015 v režii Toma Hoopera by se taky mohl líbit. 

Výsledek obrázku pro dánská dívka

Agatha Christie - Vražda v Orient-expresu

04.10.2018 11:32

Agatha Christie není nazývána "první dámou detektivky" jen tak zbůhdarma. Vražda v Orient-expresu patří k jejím nejslavnějším dílům a ocení ji nejen skalní přívrženci detektivního žánru. Luxusní vlak uvíznuvší ve sněhové závěji, mimořádně násilná vražda a pasažéři, z nichž každý ukrývá děsivé tajemství. Vrah ale nepočítal s tím, že jedním z cestujících bude i belgický detektiv Hercule Poirot. Ten bude muset vzít spravedlnost do svých rukou. Nebo to už udělal někdo jiný? 

Z mnoha filmových adaptací doporučujeme verzi z roku 2010 s Davidem Suchetem v hlavní roli.

Výsledek obrázku pro vražda v orient-expresu knížní klubSouvisející obrázek

    

 

Emily Carrollová - Temnými hvozdy

04.10.2018 11:06

Kdo se bojí, nesmí do lesa, a kdo se bojí rád, musí do Temných hvozdů! Jaké tajemství ukrývá sousední dům, komu patří hlas, který vychází ze stěn zámku, co způsobí závist mezi bratry, nebo co pronásleduje dívku, která rozmlouvá s mrtvými? Tajuplné příběhy v komiksu nabídnou čtenáři nejen překvapivou, až šokující pointu, ale především nevšední umělecký zážitek. Vše podivné přichází z lesa...máte odvahu? 

Výsledek obrázku pro temnými hvozdy


Výsledek obrázku pro temnými hvozdy

Sue Townsendová - Tajný deník Adriana Molea

04.10.2018 10:12

Být v hořkém věku třináct a tři čtvrtě, pravidelně zakoušet trýzeň způsobenou nebetyčnou trapností nepatřičně stárnoucích rodičů, cítit morální nutkání spasit planetu a zamilovat se do Pandory, jejíž jméno dává tušit řeckou tragédii, může být mimořádně pokořující a vzrušující zároveň. Adrian Mole, nepochopený intelektuál, vyhlašuje rebelii proti celému světu! Jestli se každé ráno probouzíte s pocitem morální nadřazenosti a chodíte spát s pocitem znechucení, marnosti a křivdy, pak je Tajný deník Adriana Molea právě pro vás! Mistrovský humor je možno si dopřát i v audioverzi, kde Adrianovi propůjčil hlas Vojta Kotek.

 https://ulozto.cz/!Cv8K9PCz/mluvene-slovo-sue-townsendova-tajny-denik-adriana-molea-zip

Výsledek obrázku pro tajný deník adriana moleaVýsledek obrázku pro tajný deník adriana molea

Démonologie všedního dne

16.10.2016 21:54

Za tímto zajímavým názvem se skrývá na osmdesát nevšedních fejetonů novináře Jana Sterna. Vtipné, trefné, velmi obratně napsané, hodně dobře se u nich pobaví každý dospělý ( nebo skoro dospělý) čtenář. Doporučuji koupit, je to skvost!!! A zakoupením přispějete lidem bez domova; z ceny knihy 200 Kč jde půlka prodejci, což je člověk bez přístřeší, prodávající Nový prostor ( kam Stern píše každých 14 dní fejeton).

Malika Oufkir - Vězeňkyně

04.03.2016 19:28

Podtitul této neobyčejné knihy by mohl znít Z královského paláce do vězeňské kobky. Jde o životní příběh Maliky, dcery generála Ufkira a adoptivní dcery marockého krále Hassana II. Po šťastném dětství v přepychu královského sídla, cestování, večírcích v nejlepší společnosti, drahých šatech se ze dne na den vše změní: generál Ufkir se pokusí provést státní převrat. Následky jsou pro celou rodinu tragické; on sám je odveden na popravu a jeho žena s pěti dětmi ( mezi nimi i Malikou, autorkou zmíněné knihy ) poslána do nelidského vězení v poušti. Pouze železná vůle a zoufalá touha po svobodě jim umožnila přežití a neuvěřitelný útěk...

Kniha se čte jedním dechem. Kromě vlastního příběhu, který se místy zdá až neuvěřitelný, ačkoli je děj  podle skutečnosti, lze mezi řádky vyčíst i známou pravdu, že naděje umírá poslední a člověk to nesmí vzdát, ani když je situace zoufalá. Příběh také ukazuje, jak děsivě může politika poznamenat lidské osudy, jak absurdní je totalitní moc, jak  nevinní trpí za činy, jež nespáchali a ani nemohli ovlivnit. A taky je to o ženské síle... Stojí za přečtení.

Co napsali ostatní čtenáři:

www.cbdb.cz/kniha-14649-vezenkyne-malika-oufkir-la-prisoniere

Duna

02.02.2016 19:44

FRANK HERBERT

• DUNA •

Nevšední sci-fi/fantasy. Dobrodružství, napínavý děj, poutavý příběh. Sice počet stran netrpělivého čtenáře vyděsí, ale když se začte a vydrží, nebude litovat. Film podle knižní předlohy režíroval samotný velký David Lynch. Ale na fotografii je pan Herbert.

Trailer k filmu:
www.youtube.com/watch?v=KwPTIEWTYEI

Přečtěte si názory ostatních čtenářů na:
www.cbdb.cz/kniha-1-duna-dune